راه‌های مراقبت از انواع پوست

آخرین مطالب

زیر و بم مزوتراپی موی سر مهم ترین نکات کاشت مو بلفاروپلاستی درمان دائمی مشکلات پلک بهترین راه درمان افتادگی پلک نگاهی ریز به میکرونیدلینگ
راه‌های مراقبت از انواع پوست
راه‌های مراقبت از انواع پوست

دسته بندی : پوست - نویسنده: نگار غلامی - تاریخ انتشار: یکشنبه, 13 بهمن 98

راه های مراقبت از پوست

پوست  لباس دوم انسان  ، همانطور که می دانید یکی از مهم ترین قسمت های بدن پوست ما هستن چرا که در همه حالات ما تاثیر به سزایی دارد . پیری ، جوانی ، زیبایی و حتی حرکت های ما مستقیما وابسته به سلامت پوست ما می باشد . به همین دلیل مراقبت از پوست نیز جز مهم ترین فاکتور های زندگی هر شخصی بوده و هست . مهم ترین چزیز که باید به آن اشاره کنیم این است که چوست اولین فاز دفاعی بدن در مقابل بسیاری از خطرات و بیماری ها می باشد بعلاوه که توانایی کنترل گردش خون بدن و حرارت بدن را دارد . به همین دلیل می خواهیم در مورد پوست و مراقبت های آن صحبت کنیم و از همه مهم تر کمک کنیم به پوستی شاداب ، جوان و زیبا برسید .

اولین نکته که باید در مورد آن صحبت کنیم پرهیز از هر گونه دستکاری های مختلف و تبعیت از روش های غیر معتبر است . چرا که ممکن است آسیب های جدی و حساسیت های جبران ناپذیری برای پوست شما به ارمغان بیاورد .

دومین بحثی که باید در مورد آن دقت کنید لوازم آرایشی است که در طول روز مصرف می کنید. این لوازم مصرفی گاها ساعت ها روی پوست شما بوده و در صورت استفاده از برند های غیر معتبر و بی کیفیت ممکن است به پوست خود ضرر بزنید و باعث بیماری های مختلف و جوش و آکنه و... شود .

مورد سوم ، تغذیه و خواب را می توان اصلی ترین عامل های سلامت و زیبایی پوست دانست . خواب ، خواب و استراحت کافی باعث می شود عضلات پوست استراحت کرده و بتوانند به بازسازی پوست برسند پس حتما توصیه می شود مدت زمان کافی خواب را همیشه فراموش نکنید .

تغذیه ، پوست تنیز مانند بدن به تغذیه نیاز دارد ، به همین دلیل است که تغذیه پوست در شادابی و طراوت پوست تاثیر به سزایی دارد . پس توصیه می شود از محصولاتی استفاده کنید که دارای مواد مفیدی برای پوست نیز باشند .

شستشوی پوست ، یکی دیگر از مهم ترین عامل هایی که تاثیر به سزایی در سلامت و طراوت پوست ما دارد شست و شوی درست و منظم پوست است . در حقیقت این روز ها با وجود آلود بودن تمام شهر ها ، بعد از هر بار بیرون رفتن حجم قابل توجهی از آلودگی ها و ... روی پوست ما قرار می گیرد . که اگر از روی صورت پاک نشوند باعث تخریب بافت های پوست و مردن سلول های سطح پوست می شوند . پس توصیه می شود حتما صورت خود را هر روز با شوینده های مناسب (سعی کنید برای شست و شوی صورت از شوینده های هایپوآلرژنیک استفاده کنید .) بشویید .

انواع پوست

برای این که بتوانیم راحت تر مراقب پوست خود باشیم باید نوع پوست و ویژگی آن را بشناسیم . در ادامه به بررسی انواع پوست و ویژگی آن و همچنین راه های مراقبت از این نوع پوست ها می پردازیم .

پوست معمولی یا یودرمیک

در این حالت همانطور که از نامش پیداست ویژگی های ظاهری پوست معمولی بوده و به صورت متعادل همه ویژگی های یک پوست را دارد ، البته ممکن است برخی نواحی ویژگی بقیه نوع های پوست را داشته باشد اما قالب صورت یا بدن از نظر ظاهر رطوبت و چربی متعادل است .

مهم ترین ویژگی های یک پوست معمولی را می توان منافذ ریز ف خون رسانی طبیعی ، بافتی صاف و رنگی شاداب دانست . نکته نهایی در مورد پوست های معمولی را می توان حرکت به مست خشکی در سنین پیری دانست .

روش های مراقبت از پوست معمولی

برای مراقبت از پوست های معمولی نکات خاصی برای گفتن نیست سعی کنید روتین های معمولی که دارید را رعایت کنید و به نکاتی که بالاتر گفتیم توجه کنید و در نهایت در صورت مشکلات پوستی به پزشک مراجعه کنید .

پوست خشک

اگر چربی روی پوست کم تر از حد معمول باشد و یا تولید چربی های پوست کم تر از میزان استاندارد مورد نیاز پوست باشد ، می توان گفت که پوست خشک می باشد . در وقاع با کاهش تولیدات این چربی های روی پوست کم تر باشد پوست نازک تر و آسیب پذیر تر می شود . این نوع پوست ها در خانم ها شایع تر است و مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

زبری ، سفتی و گاها ترک های ریز از مهم ترین شاخصه های شناخت یک پوست خشک می باشند . البته باید به این نکته توجه کنیم که التهاب خشک دلیل خشکی پوست نیست و یک مشکل پوستی به حساب می آید پس در صورت مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنیم .

روش های مراقبت از پوست خشک

این نوع پوست ها همیشه بهترین بستر برای التهاب و حساسیت های شدید پوستی هستند پس توصیه می شود به مراقبت های زیر توجه کنید تا از این مشکلات جلوگیری کنید .

اولین نکته پرهیز از آب بسیار سرد و بسیار گرم است چرا که باعث خشک تر شدن پوست می شود ، پس استفاده از آب ولرم در استحمام توصیه می شود . نکته مراقبتی بعدی استفاده از مرطوب کننده بعد از شستشو می باشد چرا که باعث حفظ رطوبت و کنترل چربی پوست می شود . و در نهایت سعی کنید از شوینده های دارای مرطوب کننده و کلا محصولاتی که برای پوست شما ساخته شده است استفاده کنید و از مواردی که باعث خشک تر شدن پوست شما می شود خودداری کنید .

پوست چرب

بر خلاف پوست خشک این نوع پوست تولید چربی لایه های زیرین پوست بسیار بالا بوده و میزان چربی سطحی پوست به شدت زیاد است . این نوع پوست ها عمدتا منافذ بازی دارند ، پوست های براق تری دارند (به علت وجود چربی ) و خب پوستی ضخیم تر و کم رنگ تر در این افراد دیده می شود .

از مهم ترین مشکلات افراد با پوست های چرب پدید آمدن انواع مختلف جوش ها از جمله جوش های سر سیاه  و سفید می باشد .

روش های مراقبت از پوست چرب و از بین بردن آکنه

اولین نکته برای مراقبت از پوست های چرب کنترل چربی پوست است ، در واقع شما می توانید با استفاده از محصولاتی که مخصوص این نوع پوست ها ساخته شده است چربی روی پوست خود را کنترل کنید و از اکنه و مشکلات دیگر پوست جلوگیری کنید .

نکته بعدی که باید به آن بپردازیم در مورد آکنه هاست سعی کنید هنگام شستشو با ملایمت با پوست خود برخود کنید چرا که آسیب زدن به به آکنه ها باعث آسیب های بد تری به شما می شود.

سعی کنید از موادی استفاده کنید که بر پایه آب بوده و چربی کنترل شده دارند و از محصولات آرایشی بدون چربی استفاده کنید .

پوست مختلط

در این نوع پوست انواع حالت های پوست را در قسمت های مختلف بدن مشاهده می کنیم . ممکن است ناحیه پیشانی چرب و گونه ها خشک و دیگر حالات مختلف  اتفاق بیوفتد . برای تشخثی این نوع پوست ها فقط کافی به قسمت های مختلف صورت توجه کرد و به راحتی می توان قسمت های مختلف صورت را تشخیص داد .

روش های مراقبت از پوست مختلط

برای مراقبت از این نوع پوست حالات مختلفی وجود دارد سعی کنید دو نوع از مواد و محصولات بهداشتی برای پوست خود استفاده کنید و در صورت مشاهده آکنه از برچسب های مخصوص آن استفاده کنید .

 

 

 

  • پوست
  • انواع پوست