بوتاکس چیست؛ حقایقی که باید در مورد بوتاکس بدانید

جوانی

پیری پوست یکی از اجتناب ناپذیرترین اتفاقاتی است که برای هر فرد با افزایش سن و کاهش قابل توجه ذخیره چربی در زیر پوست و میزان تولید کلاژن رخ می‌دهد. مراقبت‌های پوستی و استفاده از محصولاتی نظیر ماسک‌های صورت، ضد آفتاب‌ها، مرطوب کننده‌ها و… تا حدی می‌تواند این روند را کندتر کنند اما، هیچ یک از آنها به عنوان راهی با ماندگاری مناسب به شمار نمی‌آیند. تزریق بوتاکس یکی از روش‌های بی خطر و غیر تهاجمی است که برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج آن نسبت به راه حل‌های موقتی مانند مصرف محصولات زیبایی، ماندگارتر است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس ماده‌ای است که از نوعی سم به نام بوتولینوم تولید می‌شود و به دلیل استفاده از مواد مختلف برای ترکیب با این سم، استفاده از بوتاکس هیچ خطری برای بدن فرد ندارد. از این رو، کاربردهای زیادی در پزشکی به ویژه در حوزه زیبایی دارد.

با تزریق بوتاکس در زیر پوست توسط پزشک متخصص، عضلات اطراف محل تزریق فلج می‌شوند و حرکتی نخواهند داشت که این امر منجر به از بین بردن چین و چروک‌های پوست می‌شود و اثر جوانسازی بسیار خوبی دارد. از آنجایی که این کاهش فعالیت و شل کردن عضلات به صورت موقت رخ می‌دهد؛ از این رو، تزریق بوتاکس نیز یکی از روش‌های موقت و با ماندگاری چند ماهه برای جوانسازی پوست است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از چه موادی تشکیل شده است؟

پایه اصلی تشکیل دهنده بوتاکس، سم بوتولینوم است؛ همان سمی که در کنسروها ایجاد می‌شود و باعث ورم کردن درب کنسرو می‌شود و مصرف مواد غذایی حاوی آن، بسیار خطرناک است. به طور کلی، ۷ نوع سم بوتولینوم شامل نوع A، B، C1، C2، D، F و G وجود دارد که در تولید انواع بوتاکس، معمولا از نوع A استفاده می‌شود که قابلیت فلج کردن عضلات و مختل کردن موقت انتقال پیام‌های عصبی را در این عضلات دارد؛ البته به گفته مایو کلینیک، نوع B این سم نیز، در نوعی از بوتاکس که برای درمان اسپاسم و گرفتگی گردن کاربرد دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار این سم، در مواد تشکیل دهنده بوتاکس، از ترکیبات طبیعی دیگری نیز برای جلوگیری از آسیب زدن این ماده به فرد و کاهش اثر سمی بوتولینوم استفاده می‌شود.

بوتاکس از چه موادی تشکیل شده؟
نمونه کار بوتاکس
نمونه کار بوتاکس
نمونه کار بوتاکس
نمونه کار بوتاکس

کاربرد بوتاکس و موارد مناسب برای استفاده از آن

تزریق بوتاکس از دهه ۱۹۷۰ به عنوان یک روش درمانی برای بیماران دارای مشکل اسپاسم پلک و لوچی چشم مورد استفاده قرار گرفت و در سال‌های پس از آن، با مجوز FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) برای موارد دیگری از جمله زیباسازی و جوانسازی صورت، تایید شد. در حال حاضر، از تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موقت برای پیشگیری، از بین بردن و یا کاهش اثرات مشکلات زیر استفاده می‌شود:

رفع چین و چروک

در حال حاضر پرطرفدارترین کاربرد بوتاکس در حوزه زیبایی، پیشگیری و درمان چین و چروک پوست می‌باشد. بوتاکس با کاهش فعالیت و شل کردن عضلات، باعث عدم توانایی حرکت پوست روی عضله و به دنبال آن، رفع چین و چروک‌های پوستی همچون خطوط اخم، چین‌های پنجه کلاغی گوشه چشم، خط لبخند، خطوط اطراف لب و خط وسط چانه (چال چانه) می‌شود. از دیگر کاربردهای آن، بوتاکس گردن که شامل خطوط و چروک‌های افقی گردن یا خطوط گردنبندی می‌باشد که باعث از بین بردن خطوط و در نهایت جوانسازی و لیفت پوست گردن می‌شود.

از آنجایی که تزریق بوتاکس برای پوشش دهی تمام انواع چین و چروک یا خطوط اخم مناسب نیست و باید نظر نهایی برای مناسب بودن این روش برای هر فرد، پس از معاینه داده شود؛ توصیه می‌کنیم که با تکمیل فرم مشاوره کلینیک، با پزشک متخصص ما درباره این موضوع مشورت کنید تا راهنمایی‌های مورد نیاز خود را دریافت کنید.

کاربرد بوتاکس

درمان تعریق

تزریق بوتاکس در نواحی خاصی از بدن که بیشتر عرق می‌کنند؛ با مسدود کردن گیرنده‌های عصبی غدد عرق، تعریق را در این نواحی به شکل موقت، متوقف می‌کند. بر اساس نظر پزشکان، بخش‌های زیر، می‌توانند کاندید تزریق بوتاکس برای کاهش میزان تعریق باشند:

 • بوتاکس زیر بغل
 • بوتاکس کف دست
 • بوتاکس کف پا

درمان مشکلات پلک و چشم

از دیگر کاربردهای پرطرفدار بوتاکس، درمان افتادگی پلک با متد بوتاکس چشم گربه‌ای توسط پزشک متخصص می‌باشد. همچنین اثر فلج کنندگی بوتاکس، امکان استفاده از این ماده را برای درمان پرش غیرارادی پلک و نیز درمان انحراف چشم را میسر می‌کند.

درمان میگرن

میگرن یکی از بیماری‌های مزمن است که با حمله‌های سردرد دوره‌ای که اغلب شدید و همراه با مشکلاتی نظیر تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا است؛ خود را نشان می‌دهد. تزریق بوتاکس به نواحی مشخصی در پیشانی توسط پزشک متخصص، با مسدود کردن گیرنده‌های درد در این نواحی، می‌تواند باعث کاهش چشمگیر سردردهای میگرنی و علائم آن شود.

درمان زود انزالی

زود انزالی یکی از بیماری‌های آزاردهنده جنسی برای برخی از مردان است که می‌تواند در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات در روابط زناشویی، افسردگی و سرخورده شدن فرد در روابط جنسی شود. برای درمان موقت این مشکل، تزریق بوتاکس به عضله آلت تناسلی مرد، می‌تواند با بهبود روند نعوظ و ارگاسم، نقش موثری در درمان این بیماری و تاخیر در انزال فرد داشته باشد.

علاوه بر کاربردهای ذکر شده برای تزریق بوتاکس، درمان مشکلات زیر نیز، پس از تایید پزشک و بررسی شرایط شما، به وسیله بوتاکس امکان پذیر است:

 • دیستروفی گردن (اسپاسم‌های غیر ارادی و غیر طبیعی عضلات گردن)
 • سندرم عضله هرمی (پیریفورمیس)
 • دردهای مزمن در نقاط مختلف کمر
 • اسپاسم مزمن عضلات صورت
 • سندرم درد میوفاسیال
 • واژینیسموس (اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن در هنگام رابطه جنسی)

از آنجایی که هر یک از موارد گفته شده در بالا، ممکن است در هر فرد با شدت یا وضعیت خاصی خود را نشان بدهد؛ پیشنهاد می‌کنیم که با تکمیل فرم مشاوره، با پزشک متخصص کلینیک درباره شرایط فیزیکی مختص خود؛ صحبت نمایید و راهنمایی‌های مورد نیاز برای استفاده از روش درمانی و زیبایی تزریق بوتاکس را دریافت کنید.

کاربرد بوتاکس

تفاوت بوتاکس و ژل

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان استفاده از روش تزریق بوتاکس مطرح می‌شود؛ این است که آیا تزریق بوتاکس با تزریق ژل متفاوت است یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که بله؛ این دو روش درمانی و زیبایی، اگرچه با هدف مشترک جوانسازی پوست انجام می‌شوند؛ اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که عبارتند از:

 • بوتاکس از سم بوتولینوم تولید می‌شود؛ در حالی که ژل، یک ماده پر کننده است.
 • ماده بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات ناحیه تزریق، چین و چروک‌ها را از بین می‌برد یا گیرنده‌های عصبی را مسدود می‌کند؛ این در حالی است که ژل به عنوان یک ماده برای جبران حجم بافت یا چربی از دست رفته زیر پوست شناخته می‌شود.
 • بوتاکس، جوانسازی پوست را از طریق فلج کرد عضلات زیر پوست انجام می‌دهد در حالی که ژل، علاوه بر پر کردن حجم زیر پوست و رفع چین و چروک، معمولا حاوی مواد محرک ساخت کلاژن و آبرسان پوست برای جوانسازی طبیعی آن است.
 • میزان ماندگاری بوتاکس معمولا ۶ ماه پس از تزریق است اما تزریق ژل، بین ۸ تا ۱۸ ماه یا در مواردی نیز، بیشتر از این زمان می‌تواند ماندگار باشد.

کاندید مناسب تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های ایمن برای جوانسازی پوست است؛ با این وجود، بهتر است بدانید که این روش برای همه افراد مناسب نیست. اگر شما دارای شرایط زیر باشید، می‌توانید با نظر پزشک متخصص، از تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست یا درمان برخی از بیماری‌ها استفاده کنید:

 • عدم ابتلا به بیماری‌هایی با منشا عضلانی مانند میاستنی گراویس
 • سن بین ۱۸ تا ۷۵ سال
 • سلامت جسمانی و روانی
 • ابتلا به چروک‌های پوستی با عمق کم تا زیاد
 • نداشتن زخم، تبخال، عفونت، التهاب یا هر نوع عارضه جدی در پوست به ویژه در نواحی مورد نظر برای تزریق
 • خانم باردار یا شیرده نباشید.
تفاوت بوتاکس و ژل

تزریق بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است؟

استفاده از بوتاکس، مانند هر روش زیبایی دیگری ممکن است برای برخی از افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند، خطرناک باشد و از این رو، پزشک متخصص، تزریق این ماده را برای این دسته از افراد مجاز نمی‌داند. به طور کلی، اگر جزو افراد زیر باشید؛ امکان استفاده از این روش برای شما وجود ندارد:

 • انتظارات غیر واقعی از تزریق بوتاکس دارید.
 • در دوران بارداری یا شیردهی هستید.
 • به ترکیبات سازنده بوتاکس حساسیت دارید.
 • به بیماری‌های خاص مانند سرطان، MS، تالاسمی، نارسایی کلیه یا بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید.
 • داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌هایی را مصرف می‌کنید که با بوتاکس تداخل دارویی دارند.
 • در ناحیه تزریق، دارای زخم، تبخال، عفونت و التهاب یا هر نوع عارضه جدی پوستی هستید. (محرومیت موقت تا زمان برطرف شدن این مشکلات)
 • به دلیل ابتلا به یک بیماری خاص، دچار مشکل فلج ناگهانی یا ضعف غیر منتظره عضلات بدن می‌شوید.

پیشنهاد می‌کنیم، برای اطمینان خاطر از این موضوع که شما کاندید مناسب تزریق بوتاکس هستید و استفاده از این روش درمانی و زیبایی برای شما ممنوع نیست؛ فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا در اسرع وقت پزشک متخصص کلینیک، شما را در این باره راهنمایی کند.

حقایق مربوط به بوتاکس

تزریق بوتاکس به عنوان یکی از روش‌های ایمن، غیر تهاجمی و با اثرگذاری سریع شناخته می‌شود؛ با این وجود، در مورد این ماده، حقایقی وجود دارد که بهتر است پیش از انتخاب این روش، از آنها مطلع شوید:

 • بوتاکس از یک سم تولید می‌شود اما تزریق آن به بدن انسان، در صورتی که فرد بیماری زمینه‌ای یا شرایط خاصی نداشته باشد؛ کاملا ایمن خواهد بود.
 • بوتاکس برای پیشگیری و از بین بردن چین و چروک پوست‌ کاربرد دارد ولی برای از بین بردن خطوط اخم و خنده عمیق یا چین و چروک‌های وسیع، بوتاکس گزینه مکمل همراه با سایر روش‌های جوانسازی همچون تزریق تزریق ژل می‌باشد.
 • بوتاکس یک روش جوانسازی موقت است و پس از یک دوره چند ماهه، برای حفظ نتیجه آن باید مجدد تمدید شود.
 • بوتاکس یک ماده بسیار حساس است که در صورت تزریق در عروق به جای بافت عضله و پوست، می‌تواند مشکلات بسیار جدی و خطرات جانی را برای فرد ایجاد کند؛ از این رو، بسیار ضروری است که تزریق بوتاکس، حتما در کلینیک معتبر و توسط پزشک متخصص دارای مهارت بالا و تجربه کافی و با استفاده از برندهای بوتاکس استاندارد و شناخته شده انجام شود.
 • بخش زیادی از هزینه تزریق بوتاکس مربوط به هزینه صرف شده برای خرید بهترین برند بوتاکس است و بخشی از آن نیز، صرف هزینه دستمزد پزشک و کلینیک می‌شود. به همین خاطر، ضروری است که صرفا به خاطر ارزان بودن هزینه تزریق این ماده، به سراغ افراد غیر متخصص یا برخی از کلینیک‌هایی که سلامت زیباجویان برای آنها اهمیتی ندارد و از بوتاکس‌های بی کیفیت استفاده می‌کنند، نروید.
 • رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس برای رسیدن به نتیجه دلخواه شما بسیار ضروری است.
 • پزشک متخصص شما ممکن است برای جوانسازی پوست، از تزریق بوتاکس به همراه روش‌های درمانی دیگر به شکل ترکیبی استفاده کند و این موضوع، مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.
بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است؟

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

به گفته پزشکان، بهترین سن بوتاکس برای افرادیست که در بازه سنی بین ۱۸ تا ۷۵ سال قرار دارند و در صورتی که شرایط فیزیکی لازم برای تزریق بوتاکس را داشته باشند، می‌توانند از این روش درمانی و جوانسازی پوست استفاده کنند. همچنین توصیه می‌شود که افراد در اواخر دهه ۲۰ یا اوایل دهه ۳۰ از جنبه پیشگیری برای بروز چین و چروک پوست و البته با صلاح دید پزشک متخصص، تزریق بوتاکس را انجام دهند.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس

بوتاکس یکی از روش‌های موقت پرطرفدار برای درمان چین و چروک یا سایر مشکلات ذکر شده در بخش‌های قبلی است که بر اساس مطالعات انجام شده، نتیجه آن بین ۴ تا حداکثر ۸ ماه پس از تزریق، ماندگار خواهد بود. با گذشت این زمان، اثر بوتاکس بر روی عضلات فلج شده از بین می‌رود و فعالیت این عضلات مجدد شروع می‌شود. در این زمان، باید تزریق بوتاکس را تمدید کنید تا نتیجه آن، همچنان پایدار بماند.

بهترین برند بوتاکس چیست؟

متاسفانه تعدد برندهای غیر استاندارد و ناشناخته در برخی از کلینیک‌های زیبایی، باعث سردرگمی زیباجویان برای شناخت بهترین برند بوتاکس بازار شده است. بر اساس آمارها از عملکرد فوق العاده برخی از برندها، بوتاکس دیسپورت (Dysport) ساخت کشور انگلستان، بوتاکس مصپورت (Masport) ساخت کشور ایران، بوتاکس نورونوکس (Neuronox) ساخت کشور کره جنوبی، بوتاکس زئومین (Xeomin) ساخت کشور آلمان و بوتاکس آزالور (Azzalure) ساخت کشور سوئیس جزو بهترین نوع بوتاکس در بازار ایران هستند که توسط کلینیک‌های معتبر و حرفه‌ای برای زیباجویان مورد استفاده قرار می‌گیرند و اثرگذاری مطلوبی دارند.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس

کسب نتیجه دلخواه از تزریق بوتاکس، تا حد زیادی به رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌هایی بستگی دارد که پزشک متخصص پس از تزریق این ماده به طور کامل به شما توضیح خواهد داد. برخی از مهمترین مراقبت‌های بعد از بوتاکس عبارتند از:

 • تزریق بوتاکس، دوران نقاهت خاصی ندارد اما بهتر است تا ۷۲ ساعت پس از تزریق، فعالیت‌های ورزشی یا هر نوع فعالیت سنگین دیگری را انجام ندهید.
 • به دلیل افزایش ریسک عفونت، تا ۲۴ ساعت قبل و بعد از تزریق بوتاکس، از هیچ نوع ماده آرایشی (حتی کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب) استفاده نکنید.
 • یک ساعت بعد از تزریق، می‌توانید به آرامی صورت خود را ماساژ دهید اما انجام فعالیت دیگری نظیر ماساژ شدید، استفاده از لایه بردارها یا اسکراب‌های پوست بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است.
 • از وارد کردن فشار بر روی محل تزریق یا خوابیدن بر روی این ناحیه، خودداری کنید.
 • پس از تزریق نباید از وان یا دوش آب گرم یا جکوزی و سونا استفاده کنید؛ علاوه بر این، استفاده از لیزر، دستگاه‌های سولار، میکروبلیدینگ ابرو و انجام تاتو نیز، تا مدتی پس از تزریق به طور کامل ممنوع است و نباید هیچ یک از این فعالیت‌ها را بدون مشورت با پزشک متخصص خود انجام دهید.
 • برای جلوگیری از نشت بوتاکس به سایر بخش‌های پوست، به مدت ۴ تا ۵ ساعت پس از تزریق، از خوابیدن، دراز کشیدن یا خم کردن سر و صورت یا ناحیه تزریق شده، جدا خودداری کنید.
مراقبت های بعد از بوتاکس

عوارض بوتاکس

ماندگاری سم بوتاکس در بدن چندان زیاد نیست و از طرفی، تزریق بوتاکس یکی از کم عارضه ترین و ایمن ترین روش‌های غیر تهاجمی جوانسازی پوست است. با این وجود، مواردی مانند رعایت نکردن دستورالعمل‌های قبل و بعد از تزریق این ماده، مراجعه به افراد غیر متخصص یا فاقد مهارت و تجربه کافی و همچنین، مصرف بوتاکس‌های بی کیفیت و غیر استاندارد، از جمله مواردی هستند که می‌توانند عوارض تزریق این ماده را شدید و حتی در مواردی نیز، غیر قابل جبران کنند. به طور کلی، شایع ترین عوارض تزریق بوتاکس که اغلب موقتی هستند و با گذشت چند روز از تزریق، از بین می‌روند؛ عبارتند از:

 • تورم، التهاب یا قرمزی در محل تزریق
 • کبودی
 • خشکی چشم‌ها یا دهان
 • تهوع
 • سردرد
 • عفونت (این مورد، معمولا به دلیل غیر استریل بودن محیط کلینیک یا وسایل مورد استفاده توسط پزشک و عدم ضدعفونی صحیح صورت زیباجو پیش از تزریق رخ می‌دهد.)

در کنار این عوارض، ممکن است به تناسب شرایط فیزیکی بدن هر فرد، موارد دیگری شامل افتادگی پلک، ابرو، بی حس شدن و شل شدن صورت یا لب، مشکل در صحبت کردن یا بلع، اشکال در میزان ترشح بزاق و… نیز رخ دهد که معمولا موقتی هستند اما در برخی از موارد، ممکن است در صورت نداشتن مهارت کافی پزشک یا مراجعه زیباجو به فرد غیر متخصص، این عوارض به دلیل وارد شدن آسیب جدی به عروق یا اعصاب ناحیه تزریق، به مدت بیشتری (چند ماه تا چند سال) ماندگار باشند. از این رو، بسیار ضروری است که حتما برای تزریق بوتاکس، به کلینیک معتبر یا پزشک حرفه‌ای، متخصص و دارای مهارت و تجربه بالا در این زمینه مراجعه کنید.

بهترین کلینیک تزریق بوتاکس در تهران کجاست؟

تزریق بوتاکس برخلاف باور برخی از افراد که آن را یک عمل زیبایی ساده می‌دانند؛ کاری تخصصی و بسیار حساس است که در صورت مراجعه زیباجو به افراد غیر حرفه‌ای، می‌تواند منجر به صدمات غیر قابل جبران شود.

در کلینیک چهره شو، برای تزریق بوتاکس از خدمات پزشکان متخصص با مهارت و تجربه کافی در این حوزه استفاده می‌شود. علاوه بر مجوزهای اخذ شده توسط پزشکان کلینیک برای انجام این تزریق زیبایی از وزارت بهداشت و درمان، کلینیک چهره شو نیز، تمام مجوزهای مورد نیاز برای فعالیت در این زمینه را از وزارت بهداشت و درمان و سایر سازمان‌های ذیربط اخذ کرده است. در کنار این مورد، برندهای بوتاکس مورد استفاده توسط پزشکان کلینیک، از بین معتبرترین برندهای روز دنیا انتخاب می‌شوند تا زیباجویان عزیز، با اطمینان خاطر از استاندارد بودن مواد مورد استفاده و دریافت نتیجه بهتر و ماندگارتر، از خدمات تزریق بوتاکس کلینیک چهره شو استفاده کنند.

اگر شما هم می‌خواهید چین و چروک‌ها، خطوط اخم، خط خنده و افتادگی پلک خود را با بوتاکس رفع کنید و چهره‌ای جوان و شاداب تر داشته باشید یا اینکه تصمیم گرفته‌اید که از تزریق بوتاکس برای درمان مشکلات و بیماری‌های خود مانند تعریق بیش از حد، زود انزالی، اسپاسم عضلانی و… استفاده کنید؛ همین حالا فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا در اسرع وقت با پزشکان ما در ارتباط باشید و راهنمایی‌های مورد نیاز خود را دریافت کنید.

بهترین کلینیک بوتاکس در تهران

عمل کاشتن ابرو دائمی و طبیعی، تقریبا بلافاصله پس از عمل، نتیجه اولیه خود را نشان می‌دهد و زیباجو می‌تواند فرم دلخواه ابروهای خود را مشاهده کند؛ با این وجود، بهترین زمان برای مشاهده نتایج قطعی و دائمی این عمل، بین ۸ تا ۱۰ ماه پس از انجام آن است


  سوالات متداول

  آیا بوتاکس سم مار است؟

  خیر. پایه اصلی بوتاکس، سم بوتولینوم است که توسط نوعی باکتری ساخته می‌شود.

  هزینه بوتاکس چقدر است؟

  قیمت بوتاکس بر اساس وسعت محل تزریق یا عمق خطوط و چین و چروک‌ها، برند بوتاکس تزرریق شده و همچنین تخصص پزشک و کلینیک تعیین می‌شود.

  اثر بوتاکس کی مشخص می‌شود؟

  بین ۳ تا ۵ روز (در مواردی تا حداکثر ۱۰ روز) بعد از تزریق، نتایج بوتاکس خود را به طور کامل نشان می‌دهد.

  ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

  نتایج تزریق بوتاکس معمولا بین ۴ تا ۸ ماه ماندگار است اما در مواردی که چین و چروک‌ها عمیق باشند، ممکن است این مدت کمی کمتر باشد.

  آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست می‌شود؟

  خیر. در صورتیکه تزریق به میزان لازم و در ناحیه مناسب توسط پزشک متخصص انجام شود، به هیچ وجه باعث افتادگی پوست نخواهد شد.

  بوتاکس پیشانی یا تزریق ژل برای رفع خطوط آن؟

  با توجه به میزان و عمق خطوط پیشانی و به طور کلی شرایط زیباجو، پزشک متخصص یک و یا هر دو روش جوانسازی یعنی بوتاکس و فیلر را برای تزریق انتخاب می‌کند.

  ارسال دیدگاه