کاشت مو چیست؟ مراحل، روش‌ها و هزینه‌های کاشت مو

کاشت مو چیست؟ مراحل، روش‌ها و هزینه‌های کاشت مو

کاشت مو با تراکم بالا

ظاهر طبیعی موهای کاشت شده، یکی از اصلی ترین دلایلی است که زیباجویان را به جای انتخاب راه‌های
دیگری مانند استفاده از موهای مصنوعی و کلاه گیس‌ها، به سمت روش درمانی کاشت مو سوق می‌دهد. اگر ریزش مو شما به علت‌هایی نظیر ابتلا به بیماری‌های قابل درمان، استرس، مشکلات غدد و از این قبلی باشد؛ با انتخاب بهترین روش کاشت مو مختص خود (طبق نظر پزشک متخصص) و درمان علت زمینه‌ای ریزش مو پیش از عمل کاشت، به نتیجه دلخواه خود می‌رسید و برای همیشه موهایی پرپشت خواهید داشت.

کاشت مو چیست؟

همه ما در طول زندگی ممکن است که به دلایل مختلفی دچار ریزش مو شویم اما گاهی این ریزش آنقدر شدید می‌شود که بخش قابل توجهی از مو سر از بین می‌رود. تحمل این وضعیت، ممکن است برای بسیاری از ما ممکن نباشد و به دنبال راه‌هایی برای درمان این مشکل باشیم. کاشت مو، یکی از تکنیک‌های مطمئن، دائمی و با نتیجه‌ای کاملا طبیعی است که در آن فولیکول‌های مو از بانک مو زیباجو که معمولا شامل فاصله بین دو گوش در سر یا بخشی از ریش (در آقایان) است برداشته شده و به ناحیه دارای طاسی در سر انتقال داده می‌شود. بزرگترین مزیت این روش، کاشت موی طبیعی با تراکم بالا است که به طور دائمی بر روی سر شما باقی می‌ماند.

کاشت مو به روش fut
کاشت مو چیست
طراحی خط رویش مو
کاشت مو به روش fut

مراحل کاشت مو چگونه است؟

عمل کاشت مو طبیعی با تراکم بالا در کلینیک چهره شو طی مراحل زیر انجام می‌شود

 • مشاوره و معاینه زیباجو

در این مرحله، پس از تکمیل فرم مشاوره که در همین صفحه قرار داده شده است، مشاوره تخصصی رایگان و غیرحضوری در مورد بهترین روش کاشت مو مختص هر فرد به زیباجویان ارائه می‌شود. این مشاوره، توسط پزشک و بر مبنای حجم طاسی فرد و شرایط بانک مو او (جنس مو، تراکم مو و بخش‌هایی که باید در آنها کاشت انجام شود.) انجام می‌شود. در صورتی که زیباجویان تمایل داشته باشند، می‌توانند برای این معاینه دقیق‌تر پیش از تصمیم گیری برای انجام این عمل، به صورت حضوری به کلینیک مراجعه کنند.

 • انتخاب روش کاشت بر اساس شرایط فرد

پس از تصمیم گیری زیباجو، بر اساس شرایط طاسی و بانک مو وی، روش کاشت او انتخاب می‌شود. در حال حاضر، به دلیل منسوخ شدن روش FUT (برداشت نواری مو)، از روش‌های کم تهاجمی مانند SUT استفاده می‌شود که ترکیبی از روش FIT (برداشت فولیکول مو به صورت دانه ای) و تکنیک‌های میکروسرجی و بدون نیاز به ایجاد برش در بانک مو است.

 • طراحی خط رویش مو

در این مرحله، چهره زیباجو و ناحیه دارای طاسی توسط دستگاه اسکنر پیشرفته، اسکن می‌شود و طراحی خط رویش طبیعی مو بر اساس آناتومی چهره او و اصول زیبایی شناسی انجام می‌شود. استفاده از این دستگاه در مقایسه با تکنیک‌های قدیمی طراحی خط رویش، منجر به کسب نتیجه بهتر و داشتن خط رویش طبیعی تری برای زیباجویان خواهد شد.

پس از اتمام طراحی، خط رویش مورد نظر به زیباجو نمایش داده می‌شود تا وی این طرح نهایی را تایید کند و در صورت نیاز، اصلاحات مورد نظر او نیز توسط پزشک بر روی این طراحی انجام شود.

کاشت مو به روش fit
 • انجام آزمایشات پیش از عمل کاشت

اگرچه در کاشت مو تا حد امکان از تکنیک‌های غیر تهاجمی و غیر جراحی استفاده می‌شود اما به دلایل پزشکی و همچنین استفاده از داروهای بیحسی موضعی، پزشک درخواست انجام چکاپ کامل خون شامل آزمایش هورمون، غده تیروئید، سطح آهن خون، شمارش سلول‌های خون، سطح پلاکت و آزمایش مربوط به بیماری‌های واگیردار ویروسی مانند HIV و هپاتیت B و C را پیش از انجام عمل کاشت می‌دهد.

 • آماده سازی و برداشت گرافت از بانک مو

در این مرحله، ناحیه انتخاب شده به عنوان بانک مو، به صورت موضعی بی حس می‌شود تا عمل برداشت فولیکول‌ها برای زیباجو کاملا بدون درد و ناراحتی باشد. پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر، پزشک توسط بهترین روش کاشتن مو انتخاب شده برای فرد، فولیکول‌ها را برداشت کرده و به محلول مخصوصی منتقل می‌کند تا مرحله برداشت به اتمام برسد.

کاشت مو به روش fut
 • جداسازی گرافت‌های مناسب

فولیکول‌های برداشت شده از مرحله قبل، می‌بایست پیش از پیوند، مورد بررسی قرار گیرند تا از نظر کیفیت و مواردی مانند سفیدی و… بررسی شده و از بین آنها، فولیکول‌های معیوب جدا شوند.

نمونه کار کاشت مو
 • کاشت مو

در این مرحله، برای دریافت نتیجه بهتر و با تراکم بالاتر، شکاف‌های بسیار ریزی توسط سوزن میکروگرافت (سوزن با قطر ۷٫۰ میلیمتر برای رسیدن به ظاهری طبیعی و تراکمی بالاتر) در ناحیه مورد نظر برای کاشت ایجاد می‌شود. پس از آن، گرافت‌های آماده شده به صورت تک به تک به این سوراخ‌ها پیوند زده می‌شوند. این مرحله به تناسب فولیکول‌های برداشت شده و تراکم کاشت مد نظر پزشک و زیباجو، معمولا ۸ تا ۱۰ ساعت طول می‌کشد.

 • ارائه مشاوره و مراقبت‌های پس از کاشت

با اتمام مرحله کاشت گرافت‌ها، پزشک توصیه‌هایی را برای مراقبت از فولیکول‌های تازه کاشته شده به شما ارائه می‌دهد و همچنین نسخه‌ای حاوی داروهایی که باید در یک دوره زمانی پس از کاشت مصرف کنید؛ برای شما تجویز خواهد شد. برای خواندن مقاله

بهترین روش کاشت مو

روش‌های کاشت موی طبیعی

کاشت مو به روش FIT

در این روش، فولیکول‌های مو به صورت تک به تک و با استفاده از دستگاه پانچ توسط پزشک از ناحیه مورد نظر در بانک مو خارج می‌شود. این تکنیک به عنوان یک روش غیرتهاجمی و بدون نیاز به برش و بخیه شناخته می‌شود.

کاشت مو به روش FUT

در تکنیک FUT، پزشک با ایجاد یک برش در ناحیه بانک مو، فولیکول‌های مورد نظر خود را به صورت نواری برداشت می‌کند که به دلیل استفاده از بخیه در پشت سر و داشتن ظاهری غیرطبیعی برای آقایان، چندان رایج نیست.

کاشت مو به روش BHT

اگر بانک مو ناحیه سر یا ریش در فرد زیباجو ضعیف باشد، پزشک به ناچار برای برداشت گرافت‌های مورد نظر، به بخش‌های دیگر بدن از قبیل سینه (صرفا برای آقایان) مراجعه می‌کند. این روش در حال حاضر، به دلیل ضعیف تر بودن بافت موی بدن و احتمال ریزش بالا پس از کاشت مو از این ناحیه به سر، منسوخ شده است.

کاشت مو به روش SUT

این تکنیک، بهترین و جدیدترین روش کاشت مو است. این روش، یک تکنیک تلفیقی است که در آن، ناحیه بانک مو صرفا محدود به فاصله بین دو گوش در سر نمی‌شود و در صورت بانک مو ضعیف در سر، از موهای ناحیه ریش در زیر گردن هم استفاده می‌شود و در آن، پزشک از روش FIT استفاده می‌کند. تفاوت عمده این تکنیک با روش FIT در این است که در عمل کاشتن مو به روش SUT، پزشک به جای استفاده از پانچ دستی برای برداشت فولیکول‌های مو، از میکروموتورهای اتوماتیک استفاده می‌کند. بهره گیری از این وسیله برای برداشت و کاشت گرافت‌ها، علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به فولیکول‌های مو در طی عمل کاشت مو، امکان برداشت بیشتر و افزایش تراکم موی کاشته شده تا ۳ برابر سایر روش‌ها را دارد.

نمونه کار کاشت مو

بهترین روش کاشت مو چیست؟

اما با توجه به روش های ذکر شده, بهترین و به صرفه ترین روش کاشت مو به شکل زیر است

کاشت مو به روش FUT

برداشت فلاپ از پشت سر

اگر قصد مطالعه بشتر دارید کاشت مو به روش FUT را مطالعه کنید

کاشت مو به روش FIT

برداشت تکی گرافت ها

اگر قصد مطالعه بشتر دارید کاشت مو به روش FIT را مطالعه کنید

افراد واجد شرایط برای کاشت مو چه کسانی هستند؟

ریزش مو در افراد مختلف، به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد که تشخیص و درمان آن، تنها بر عهده پزشک متخصص خواهد بود. به طور کلی، اگر شامل یکی از شرایط زیر هستید، شما کاندید مناسبی برای کاشت مو خواهید بود:

 • ابتلا به طاسی مردانه
 • قرارگیری در بازه سنی ۲۳ تا ۶۵ سال
 • ریزش بخش عظیمی از موی سر با الگوی مشخص
 • برخورداری از بانک مو مناسب
 • از دست دادن مو به دلیل آسیب‌هایی نظیر سوختگی و …
 • توقف فرآیند ریزش مو با استفاده از دارو
 • سلامت کامل جسمی و روحی و عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن
افراد-واجد-شرایط-برای-کاشت-مو-چه-کسانی-هستند؟

چه کسانی نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند؟

در مقابل، افرادی که شرایط زیر را دارند، نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند و این روش برای آنها، کارایی نخواهد داشت:

 • نداشتن تراکم کافی فولیکول در بانک مو
 • ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند فشار خون یا دیابت (در صورت کنترل، منعی برای کاشت وجود ندارد.)
 • ابتلا به اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی حاد و تریکوتیلومانیا (وسواس کندن مو)
 • ابتلا به آلوپسی سیکاتریسیل و آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای (در صورت درمان برای ریزش مو سکه‌ای، منعی وجود ندارد.)

تراکم کاشت مو

میزان تراکم مو کاشت شده در عمل کاشت، تا حد زیادی به مهارت پزشک، انتخاب روش مناسب و همچنین تراکم مو در بانک مو زیباجو بستگی دارد. به طور مثال، در کلینیک چهره شو و در بسیاری از موارد، از روش SUT برای برداشت و کاشت مو استفاده می‌شود. در این تکنیک، از هر ۵ فولیکول مو در بانک مو، یک فولیکول برداشته می‌شود. از این رو، علاوه بر تراکم مو بالا در ناحیه کاشت، بانک مو شما نیز تراکم خود را حفظ خواهد کرد. همچنین بابت آن نیز به زیباجویان ضمانت نامه کتبی و مادام العمر داده می‌شود.

تکمیل فرم مشاوره با متخصصان کلینیک برای بررسی میزان تراکم بانک مو شما و ارائه مشاوره برای دریافت نتیجه مناسب در این عمل، بهترین و سریع ترین روشی است که می‌توانید از تراکم کاشت مو مطلع شوید.

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو

انتخاب روش کاشت مو، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین موارد بر روی هزینه مورد نیاز برای عمل کاشت است؛ با این وجود، موارد دیگری نظیر هزینه کلینیک، دستمزد پزشک، هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های پس از عمل و خرید دارو، از جمله هزینه‌هایی است که باید برای عمل کاشتن مو در نظر داشته باشد.

در صورت تمایل، می‌توانید برای اطلاع دقیق از هزینه‌های عمل کاشت مو، فرم مشاوره کلینیک چهره شو را تکمیل کنید تا از خدمات مشاوره رایگان متخصصان ما در این زمینه استفاده نمایید.

انتخاب کلینیک معتبر برای کاشت مو

اگرچه استفاده از عمل کاشت، به عنوان یک راه حل دائمی، طبیعی و کارآمد برای درمان ریزش مو در نظر گرفته می‌شود؛ اما به همان اندازه نیز، برای دریافت نتیجه بهتر، انتخاب پزشک و کلینیک مناسب برای انجام این عمل حائز اهمیت است. ویژگی‌های بهترین مرکز کاشت مو در تهران یا سایر شهرهای ایران، عبارت است از:

 • ارائه مشاوره مناسب قبل و پس از انجام عمل کاشت

روش کاشت مو برای هر زیباجو، با توجه به وضعیت ریزش و بانک مو وی و همچنین مواردی که توسط پزشک پس از معاینه مشخص می‌شود، درنظر گرفته می‌شود. در کلینیک چهره شو این امکان برای شما متقاضیان فراهم شده است تا بتوانید از طریق تکمیل فرم مشاوره، به صورت رایگان با متخصصان کلینیک صحبت کنید و راهنمایی‌های مورد نیاز خود را دریافت کنید.

 • انجام عمل کاشت مو توسط پزشک متخصص

عمل کاشتن ابرو دائمی و طبیعی، تقریبا بلافاصله پس از عمل، نتیجه اولیه خود را نشان می‌دهد و زیباجو می‌تواند فرم دلخواه ابروهای خود را مشاهده کند؛ با این وجود، بهترین زمان برای مشاهده نتایج قطعی و دائمی این عمل، بین ۸ تا ۱۰ ماه پس از انجام آن است. در برخی موارد، ممکن است با توجه به واکنش بدن فرد به کاشتن ابرو، بین یک روز تا ۳ ماه پس از کاشت، مقداری از ابروی کاشت شده دچار ریزش جزئی در حد چند تار یا حتی بخشی از تاج، دم یا دنباله در هر دو ابرو یا یکی از آنها شود که خوشبختانه این موضوع ماندگار نیست و با ورود به فاز رویش، ابروها مجدد به شکل کامل و طبق تراکم اولیه رشد می‌کنند و ظاهر طبیعی با تراکم بالا را به خود می‌گیرند.

انتخاب-کلینیک-معتبر-برای-کاشت-مو
 • مسئولیت پذیری و اطمینان بخشی به زیباجو

زیباجو باید از نتیجه عمل و پایداری آن، اطمینان پیدا کند و اعتمادسازی در این مورد، یکی از موارد مهمی است که باید در هنگام انتخاب کلینیک یا پزشک برای عمل کاشت در نظر داشته باشید. بهره مندی از توان تخصصی در کنار تجربه کافی و همچنین استفاده از موثرترین و جدیدترین روش‌ها و دستگاه‌ها برای کاشت مو، از جمله دلایلی است که اعتماد زیباجویان را در مدت بیش از ۲۰ سال فعالیت کلینیک چهره شو به خود جلب کرده است؛ علاوه بر این نیز، به تمام زیباجویان پس از انجام عمل کاشت، ضمانت نامه کتبی و مادام العمر داده می‌شود.

 • داشتن مجوزها و رعایت استانداردهای بهداشتی

انتخاب کلینیک زیبایی معتبر که دارای مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و درمان، نظام پزشکی و… باشد. همچنین متاسفانه درصدی از زیباجویان به دلیل انجام عمل کاشت مو در مراکزی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند؛ دچار مشکلاتی از قبیل عفونت بانک مو یا ناحیه کاشت، پس زدن پیوند و ریزش مو و حتی ابتلا به بیماری‌های ناشی از عدم ضدعفونی صحیح وسایل و محیط اتاق عمل می‌شوند. کلینیک چهره شو، این عمل را در محیطی کاملا استریل و با دریافت تمامی مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و درمان انجام می‌دهد تا زیباجویان عزیز، با اطمینان خاطر این عمل را تجربه کنند و نتیجه دلخواه خود را بدست آورند.

عوارض بعد از کاشت مو

عمل کاشتن مو به دلیل استفاده از روش‌های غیرتهاجمی یا کم تهاجمی، جزو اعمال زیبایی با کمترین عوارض ممکن شناخته می‌شود اما با این وجود در برخی از مواقع، به دلایل مختلفی از جمله عدم رعایت مراقبت‌های قبل و پس از عمل توسط زیباجو یا نداشتن مهارت کافی پزشک، زیباجو دچار مشکلاتی از قبیل موارد زیر می‌شود:

 • آسیب به بانک مو
 • ریزش مو
 • ایجاد جای زخم قابل مشاهده
 • ایجاد کیست‌های زیرپوستی
 • کاهش تراکم ناحیه کاشت
 • درد شدید
 • خونریزی
 • عفونت
 • خارش و پوسته پوسته شدن غیرطبیعی در ناحیه کاشت
 • نکروز (از بین رفتن بافت مو)

این عوارض برای همه افراد متقاضی این عمل رخ نمی‌دهد؛ با این وجود، اگر درگیر شرایط خاص پزشکی هستید یا از بابت ایجاد این عوارض در عمل خود نگران هستید؛ می‌توانید با تکمیل فرم مشاوره، سوالات خود را در این زمینه از متخصصان کلینیک چهره شو بپرسید.

نتیجه کاشت مو چه زمانی مشخص میشود؟ (مراقبت‌های بعد از کاشت مو)

دریافت نتیجه مناسب از عمل کاشتن مو، مشروط به رعایت دقیق مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت مو است که از سوی پزشک به شما توصیه می‌شود. در صورت تمایل جهت آشنایی بیشتر، مقاله مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت مو را مطالعه کنید.

اگر شرایط انجام عمل کاشت مو را دارید یا متقاضی این عمل هستید؛ به طور حتم سوالات متعددی برای شما ایجاد شده است که پاسخگویی به آنها، می‌تواند به تصمیم گیری بهتر در رابطه با انجام این عمل زیبایی کمک کند. با تکمیل فرم مشاوره، می‌توانید تمام سوالات خود در زمینه انجام این عمل، اینکه کاندید مناسب آن هستید یا خیر؛ هزینه‌ها، عوارض و مواردی از این قبیل را از کارشناسان ما بپرسید و در نهایت، با اطلاعات کافی در این زمینه تصمیم بگیرید.

عوارض کاشت مو

درخواست مشاوره

اگر شرایط انجام عمل کاشت مو را دارید یا متقاضی این عمل هستید؛ به طور حتم سوالات متعددی برای شما ایجاد شده است که پاسخگویی به آنها، می‌تواند به تصمیم گیری بهتر در رابطه با انجام این عمل زیبایی کمک کند. با تکمیل فرم مشاوره، می‌توانید تمام سوالات خود در زمینه انجام این عمل، اینکه کاندید مناسب آن هستید یا خیر؛ هزینه‌ها، عوارض و مواردی از این قبیل را از کارشناسان ما بپرسید و در نهایت، با اطلاعات کافی در این زمینه تصمیم بگیرید.


  سوالات متداول درباره کاشت مو

  آیا کاشت مو درد دارد؟

  خیر. در هر دو مرحله برداشت فولیکول‌ها و کاشتن مو، ناحیه مورد نظر به صورت موضعی بی حس (تزریق مواد بیحسی ممکن است برای برخی افراد دردناک باشد که معمولا درد آن صرفا در زمان تزریق داروی بی حسی و به علت برخورد سوزن با پوست ناحیه مورد نظر است و به طور میانگین یک دقیقه طول می‌کشد.) می‌شود و زیباجو در طی انجام عمل، هیچگونه دردی حس نخواهد کرد.

  آیا کاشت مو نیاز به بیهوشی دارد؟

  خیر. در تمامی روش‌های کاشت، ناحیه مورد نظر توسط پزشک به شکل موضعی بی حس می‌شود و نیازی به بیهوشی زیباجو نیست.

  مدت زمان کاشت مو چقدر است؟

  تمام فرآیند عمل کاشت در کلینیک چهره شو شامل معاینه، طراحی خط رویش، برداشت گرافت‌ها و کاشت در یک جلسه انجام می‌شود که به طور میانگین به مدت ۱۲ ساعت طول می‌کشد.

  آیا انجام آزمایشات قبل از کاشت مو ضروری است؟

  بله. این آزمایشات برای بررسی وضعیت بدنی و تایید سلامت شما از نظر ابتلا به بیماری‌های ویروسی واگیردار و رعایت اصول مراقبتی این عمل ضروری است.

  آیا امکان رنگ کردن مو بعد از کاشت وجود دارد؟

  بله. موهای کاشت شده قابلیت رنگ کردن، حالت دهی، اصلاح و رشد را دارد. البته برای رنگ کردن موهای کاشت شده، باید مقاومت مو به حد قابل قبولی رسیده باشد. این روند در افراد مختلف، متفاوت است و می‌تواند از ۶ ماه تا ۱ سال پس از انجام عمل کاشت متفاوت باشد. در این مورد، بهتر است به توصیه‌های پزشک خود که با شرایط و بافت موی شما آشنا است، گوش دهید.

  شرایط کاشت مو برای خانم‌ها چیست؟

  کاشتن مو در خانم‌ها و آقایان چندان تفاوتی ندارد و اگر شرایطی از قبیل عدم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مزمن، سلامت جسمانی، داشتن الگوی ریزش منظم، عدم ابتلا به طاسی سکه‌ای، نداشتن اختلالات روانپزشکی مانند کندن وسواسی مو در فرد وجود داشته باشد، احتمالا وی کاندید مناسبی برای انجام این عمل است.

  ارسال دیدگاه