تزریق چربی چیست و چگونه انجام میشود؟

تزریق چربی چیست و چگونه انجام میشود؟

زیبایی پوست

با افزایش سن، حجم بافت در صورت یا سایر بخش‌های بدن مانند باسن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد که این امر، می‌تواند باعث شل شدن و افتادگی پوست این نواحی شود و ظاهری پیر و پژمرده را در این بخش‌ها ایجاد کند. در روش تزریق چربی، پزشک با برداشت چربی از بدن خود زیباجویان و تزریق آن به بخش‌هایی که حجم بافت آن تحلیل رفته است؛ می‌تواند زیبایی و جوانی این بخش‌ها را به آسانی و بدون عارضه جبران کند.

تزریق چربی چیست؟

در بخش زیرین پوست برای نواحی مختلف بدن از جمله صورت، باسن، سینه، گونه‌ها، دست‌ها و…، توده‌ای از عضلات قرار دارد که حجم آن با گذشت زمان و افزایش سن، به تدریج کاهش می‌یابد. همین امر، باعث کم حجم شدن و لاغرتر شدن آن ناحیه می‌شود. همچنین ممکن است فرد به صورت مادرزادی در صورت و بدن خود حجم دلخواه را نداشته باشد. در این روش جراح چربی مورد نیاز را از بخش‌هایی از بدن زیباجو مانند شکم و ران از طریق لیپوساکشن با بی حسی موضعی برداشت کرده و پس از خالص سازی و استریل آن را با سرنگ‌های مخصوص در نقاط مورد نظر از صورت و بدن با هدف حجم دهی و رفع چین و چروک پوست در یک جلسه (حدود ۱ الی ۴ ساعت) تزریق می‌کند. با تزریق چربی به صورت، می‌توانید حجم دهی به سبک کانتورینگ و مادلینگ و نیز لیفتینگ پوست را تجربه کنید.

تزریق-چربی-چیست؟

تفاوت تزریق چربی با فیلر

مهمترین تفاوت میان این روش با فیلر یا ژل، ماندگاری بیشتر چربی و بی عارضه بودن تزریق چربی می‌باشد. چرا که چربی، برخلاف ژل و فیلر، بخشی از بافت فعلی بدن زیباجو است و از این رو به دلیل سازگاری با بافت بدن، احتمال ایجاد حساسیت نسبت به آن وجود ندارد. از طرفی به مرور زمان نیز منجر به جوانسازی سلو‌ل‌های بنیادی پوست می‌شود. در نظر داشته باشید که تزریق چربی به نسبت ژل یا فیلر، اقتصادی تر می‌باشد.

قبل و بعد تزریق چربی
قبل و بعد تزریق چربی
قبل و بعد تزریق چربی
قبل و بعد تزریق چربی

تزریق چربی برای چه افرادی مناسب است؟

چربی مورد نیاز برای تزریق به بخش‌هایی از صورت و بدن زیباجویان که بر اثر افزایش سن دچار تحلیل شده و یا به طور ژنتیک کم حجم هستند؛ از بدن خود فرد برداشت می‌شود. به همین دلیل، مهمترین و اصلی ترین شرط برای اینکه زیباجو به عنوان کاندید مناسب تزریق چربی محسوب شود؛ داشتن ذخیره چربی مناسب در بدن به ویژه در بخش شکم و ران‌ها است. علاوه بر این، شما با شرایط زیر، کاندید تزریق چربی هستید:

 • بخش‌هایی از صورت شما دچار فرورفتگی و کاهش حجم شده است.
 • دچار چین و چروک و افتادگی پوست شده‌اید.
 • نسبت به اندام و بدن خود رضایت کافی را ندارید.
 • سلامت قابل قبول جسمی
 • عدم ابتلا به بیماری‌های قلبی یا گوارشی
تزریق-چربی-برای-چه-افرادی-مناسب-است؟

اگرچه عمل تزریق چربی برای افرادی که می‌خواهند فرورفتگی یا افتادگی پوست در صورت، باسن، سینه‌ها یا سایر نواحی دلخواه بدن خود را با ماندگاری طولانی تری جبران کنند؛ روش بسیار مناسبی است و بدون ایجاد اسکار می‌تواند شادابی و جوانی پوست را تا حد زیادی افزایش دهد؛ اما باز هم بدون مشاوره با پزشک نمی‌توان به طور قطعی تعیین کرد که فرد، کاندید مناسبی برای این عمل است. از این رو، توصیه می‌کنیم که با تکمیل فرم مشاوره کلینیک، شرایط خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید تا راهنمایی‌های لازم در زمینه انجام این عمل و نتیجه نهایی آن به شما ارائه شود و بتوانید با اطمینان خاطر بهتری این روش جوانسازی پوست را انتخاب کنید.

مزایا و معایب تزریق چربی

این عمل جوانسازی پوست، یکی از کم عارضه ترین و ایمن ترین عمل‌های زیبایی است؛ با این وجود، بهتر است که پیش از تصمیم گیری برای انجام آن، با معایب و مزایای استفاده از این روش برای حجم دهی و رفع چین و چروک آشنا شوید.

مزایا

 • ماندگاری بالا و در عین حال هزینه کم تر در مقایسه با تزریق ژل یا فیلر
 • مادلینگ و فرم دهی صورت با ایجاد برجستگی، افزایش حجم و فرم دهی
 • لیفینگ پوست
 • عوارض بسیار محدود به دلیل برداشت چربی از بدن خود بیمار و سازگاری با بافت بدن
 • کم تهاجمی تر بودن نسبت به سایر روش‌های جوانسازی پوست
 • بدون نقاهت و محدودیت سنی

معایب

 • زمان بر بودن عمل به دلیل استخراج چربی و نیاز به خالص سازی آن (البته تنها در یک جلسه)
 • امکان طبیعی نشدن نتیجه عمل در صورت عدم داشتن مهارت کافی پزشک
 • نیاز به حساسیت بالا برای رعایت بهداشت برای چربی برداشت شده در روند برداشت و آماده سازی

تزریق چربی چقدر ماندگاری دارد؟

در عمل کاشت ریش و سبیل، فولیکول‌های مو از بانک مو با استفاده از یکی از دو روش FUT یا FIT، با بی حسی موضعی برداشت می‌شوند.

ماندگاری تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل یا فیلر بسیار بیشتر است و برخلاف این مواد که معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از تزریق نیاز به تمدید دارند؛ میزان ماندگاری این عمل جوانسازی تا حد زیادی به مهارت جراح بستگی دارد و در صورت داشتن تجربه و مهارت کافی پزشک، حتی تا دهه‌ها پس از تزریق نیز می‌تواند ادامه داشته باشد. با این وجود، بهتر است انتظار واقع بینانه‌ای از این عمل داشته باشید و بدانید که با افزایش سن و طی کردن روند پیری یا تغییر وزن شدید ناشی از ورزش یا رژیم غذایی، ممکن است ماندگاری آن کمتر شده یا حتی نیاز به تمدید داشته باشد.

تزریق-چربی-چقدر-ماندگاری-دارد؟

به چه بخش‌هایی از بدن و صورت می‌توان چربی تزریق کرد؟

چربی به عنوان یک حجم دهنده و از بین برنده چین و چروک، بیشتر به صورت تزریق می‌شود؛ با این وجود، بخش‌های دیگر بدن نیز، می‌توانند کاندید این عمل باشند.

تزریق چربی زیر چشم

از بین بردن خطوط ریز اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی) یا پر کردن گودی این ناحیه به وسیله تزریق مقدار مشخصی از چربی، یکی از روش‌های کم خطر جوانسازی پوست این ناحیه است که نتیجه طبیعی و با ماندگاری بیشتری نسبت به فیلر دارد.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی صورت در نواحی مختلفی مانند گونه‌، چانه، فک، خط اخم، خط خنده، خطوط افقی روی پیشانی با هدف حجم دهی به سبک کانتورینگ و مادلینگ صورت، لیفتینگ و از بین بردن چین و چروک‌های پوست انجام می‌شود.

به-چه-بخش‌هایی-از-بدن-و-صورت-می‌توان-چربی-تزریق-کرد؟

توصیه می‌کنیم که برای دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه، فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا پس از گفتگو با پزشک، راهنمایی بهتر و دقیق تری دریافت کنید.

در کنار زاویه سازی صورت، اصلاح نواقص جزئی چانه مانند عقب رفتگی آن نیز توسط تزریق حجم مشخصی از چربی به این نواحی امکان پذیر است. همچنین در مواردی که بر اثر جوش‌های جدید یا قدیمی، بخشی از پوست تحلیل رفته و چاله‌هایی بر روی آن شکل بگیرد؛ می‌توان از چربی برای از بین بردن جای جوش نیز استفاده کرد و نتیجه آن نیز، طبیعی تر و ماندگارتر از ژل است.

شما با تکمیل فرم مشاوره کلینیک، می‌توانید سوالات خود در مورد این دو روش و مناسب بودن هر یک از آنها با توجه به شرایط خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و بهترین روش کاشت ریش مختص خود را انتخاب کنید.

تزریق چربی به واژن

به دلیل حساسیت بالای ناحیه تناسلی فرد، استفاده از چربی ران و شکم برای زیباسازی ظاهر واژن، یکی از ایمن ترین روش‌های جوانسازی و حجم دهی این ناحیه است که بدون نیاز به بیهوشی و یا بر جای ماندن اسکار، حجم دلخواه زیباجو را در این بخش ایجاد می‌کند.

تزریق چربی به باسن

برای آن دسته از زیباجویانی که می‌خواهند بدون نیاز به پروتز، باسن خوش فرم و توپری داشته باشند، استفاده از چربی برای حجم دهی باسن بهترین گزینه ممکن است. در این روش، چربی معمولا از ناحیه ران و در مواردی نیز، از شکم زیباجو (در صورت داشتن ذخیره کافی چربی) برداشت می‌شود.

تزریق چربی به دست

با افزایش سن، پوست دست‌ها به دلیل کاهش حجم لایه زیرین پوست، پیرتر می‌شود و عروق روی دست و استخوان‌ها به طور واضح نمایان می‌شوند. تزریق چربی به دست، می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای بافت تحلیل رفته در این بخش از بدن باشد.

عوارض تزریق چربی

این عمل زیبایی سرپایی در مقایسه با سایر روش‌های جوانسازی پوست، کمترین عارضه ممکن را دارد و از این لحاظ، جزو روش‌های ایمن است. احتمال ایجاد عوارض این عمل یا میزان و شدت آنها، تا حد زیادی به مهارت و تجربه پزشک و همچنین، بهداشت محیط انجام عمل و رعایت مراقبت‌های پس از آن بستگی دارد. در کلینیک چهره شو این عمل توسط پزشک متخصص و مجرب، با استفاده از روش‌های نانوفت و میکروفت در محیطی کاملا استریل انجام می‌شود و از این رو، احتمال بروز این عوارض برای زیباجویان وجود ندارد.

در حالت کلی، عوارض این عمل جوانسازی، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عدم تقارن (به ویژه در تزریق به صورت و باسن)
 • ایجاد مشکل برای سیستم گردش خون و قلب در صورت تزریق به داخل عروق
 • نکروز چربی در بافت در صورت تزریق نادرست
 • عفونت در صورت عدم رعایت بهداشت
 • ورم طولانی مدت
 • اسکار
 • آلوده شدن چربی استخراج شده و ایجاد حساسیت در فرد پس از تزریق

بر اساس یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۲۲ که نتایج آن در سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا به چاپ رسیده است؛ عوارض تزریق چربی به صورت و بدن، در حالتی که جراح مهارت کافی داشته باشد و زیباجو نیز مراقبت‌های پس از عمل را رعایت کند، بسیار کم و در حدود ۲ درصد گزارش شده است و حدود ۹۱٫۱ درصد بیماران از نتیجه نهایی عمل راضی خواهند بود.

هزینه تزریق چربی

هزینه این عمل جوانسازی مانند سایر اعمال زیبایی سرپایی و غیر سرپایی، ترکیبی از هزینه‌های مختلف از قبیل دستمزد پزشک، هزینه‌های کلینیک، نسخه تجویز شده و مهم تر از همه، ناحیه مدنظر شما برای تزریق چربی است.

توصیه می‌کنیم جهت اطلاع از هزینه تزریق چربی برای ناحیه مورد نظر، فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

چند روز بعد از تزریق چربی، صورت طبیعی می‌شود؟

پس از تزریق چربی به صورت یا بدن، معمولا آن ناحیه دچار تورم و کبودی خفیف می‌شود و بین ۷ تا ۱۴ روز پس از عمل نیز، این تورم و کبودی ایجاد شده باقی می‌ماند. پس از طی شدن دوران نقاهت این عمل، به تدریج شدت کبودی و تورم کاهش می‌یابد و نتیجه نهایی آن نمایان می‌شود. توصیه می‌کنیم که برای تسریع در روند از بین رفتن این علائم و بازگشت به حالت طبیعی، مراقبت‌های پس از این عمل را که توسط پزشک به طور کامل به شما ارائه می‌شود؛ رعایت کنید.

چند-روز-بعد-از-تزریق-چربی،-صورت-طبیعی-می‌شود؟

مراقبت‌های پس از تزریق چربی به صورت و بدن

دریافت نتیجه بهتر با ماندگاری بالاتر و همچنین جلوگیری از ایجاد عوارض احتمالی، تا حد زیادی به رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌هایی که بلافاصله پس از عمل توسط پزشک به شما داده می‌شود، بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

 • خودداری از ایجاد فشار یا ماساژ ناحیه تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل
 • مصرف کامل داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • نداشتن هیچگونه فعالیت سنگین یا ورزش به مدت ۲ تا ۳ هفته پس از عمل
 • دستکاری نکردن پانسمان محل برداشت چربی تا ۲ هفته بعد از عمل
 • نرفتن به محیط‌های گرم از قبیل سونا یا جکوزی تا پایان دوره نقاهت
 • عدم مصرف مواد آرایشی تا حداقل ۴۸ ساعت پس از عمل (بعد از این زمان و تا پایان دوره نقاهت، صرفا مصرف کرم‌های ضد آفتاب مجاز خواهد بود.)
 • مراجعه سریع به پزشک در صورت بروز درد، التهاب و تورم شدید محل تزریق یا خروج عفونت و خون از آن محل
مراقبت‌های-پس-از-تزریق-چربی-به-صورت-و-بدن

نظرات کسانی که تزریق چربی داشته اند

یکی از مواردی که در بسیاری از اعمال زیبایی و جوانسازی پوست برای زیباجویان حائز اهمیت است؛ اطلاع داشتن از نظرات افرادی است که از روش مورد نظر آنها استفاده کرده‌اند و عمل تزریق چربی نیز، از این قضیه مستثنی نیست. این شیوه برای اطلاع یافتن از مهارت پزشک و رضایت زیباجو از نتیجه نهایی کار، ایده بدی نیست اما در نظر داشته باشید که شرایط هیچ دو فردی برای استفاده از عمل‌های زیبایی یکسان نیست. از این رو، توصیه ما به تمام افراد متقاضی این است که بر اساس مشورت با پزشک متخصص و توضیح دادن همه شرایط جسمی و انتظارات خود از این عمل، تصمیم گیری کنند. اگر شما نیز به دنبال دریافت راهنمایی دقیق و تخصصی در مورد انجام تزریق چربی هستید؛ تنها کافی است که فرم مشاوره کلینیک چهره شو را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

اگر شرایط انجام تزریق چری را دارید یا متقاضی این خدمت هستید؛ به طور حتم سوالات متعددی برای شما ایجاد شده است که پاسخگویی به آنها، می‌تواند به تصمیم گیری بهتر در رابطه با انجام این عمل زیبایی کمک کند. با تکمیل فرم مشاوره، می‌توانید تمام سوالات خود در زمینه انجام این خدمت، اینکه کاندید مناسب آن هستید یا خیر؛ هزینه‌ها، عوارض و مواردی از این قبیل را از کارشناسان ما بپرسید و در نهایت، با اطلاعات کافی در این زمینه تصمیم بگیرید.

درخواست مشاوره


  سوالات متداول

  آیا تزریق چربی باعث افتادگی پوست می‌شود؟

  خیر. در صورتی که پزشک حاذقی را برای تزریق چربی انتخاب کنید و همچنین مراقبت‌های پس از عمل را به خوبی رعایت کنید، چربی تزریق شده در زیر پوست جابجا نمی‌شود و منجر به افتادگی یا شل شدگی پوست نخواهد شد.

  آیا تزریق چربی درد دارد؟

  خیر. پیش از شروع عمل، هم ناحیه برداشت چربی و هم ناحیه تزریق، به صورت موضعی بی حس می‌شوند و شما در طول عمل، هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.

  ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

  میزان ماندگاری این عمل جوانسازی، بر اساس مهارت جراح و رعایت مراقبت‌های پس از عمل تعیین می‌شود و می‌تواند حتی تا دهه‌ها نیز ماندگار باشد.

  بهترین سن برای تزریق چربی، چه زمانی است؟

  این روش بدون محدودیت سنی با صلاح دید پزشک متخصص و نیاز زیباجو برای خانم‌ها و آقایان قابل انجام می‌باشد.

  تورم بعد از تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟

  بر اساس نوع محل تزریق و میزان چربی استفاده شده، تورم و کبودی پس از عمل، می‌تواند بین ۷ تا ۱۴ روز طول بکشد و با گذشت این مدت، به تدریج از بین رود. رعایت دقیق مراقبت‌های پس از عمل، نقش بسیار مهمی در تسریع روند از بین رفتن تورم ناحیه تزریق دارد.

  چند روز بعد از تزریق چربی، می‌توان آرایش کرد؟

  ناحیه صورت بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل تزریق چربی، دارای بیشترین میزان حساسیت است و از این رو، پزشکان متخصص توصیه می‌کنند که در این بازه زمانی، هیچ نوع ماده آرایشی و مراقبتی حتی کرم‌های ضد آفتاب یا مرطوب کننده را نیز، بر روی بخش دریافت کننده چربی در صورت استفاده نکنید. با گذشت این زمان، معمولا مصرف کرم‌های ضد آفتاب بلامانع است و برای استفاده از سایر مواد آرایشی دیگر نیز، باید با پزشک مشورت کنید.

  Comments ( 12 )

   • چهره شو

    شرایط اقساط, بسته به میزان پرداخت ماهیانه شما تنظیم میشه
    لطفا با مشاورین ما تماس بگیرین تا به صورت دقیق توضیحات رو خدمتتون عرض کنند

    • پریسا

     اقساطی انجام می‌دهید چربی صورت

     • چهره شو

      سلام وقتتون بخیر
      از طریق فرم مشاوره یا شماره های روی سایت با مشاورین ما تماس بگیرید تا به صورت دقیق راهنماییتون کنیم

      • سلام مختصر خواستم ببینم کسی که چربی واسه زیرچشم تزریق میکنه آیاتریاک کشیدن باعث بازگشت زودهنگام چربی میشه باخبر….

      • سلام و وقت بخیر
       خیر، تاثیری روی چربی های تزریق شده نخواهد داشت

      • قیمت تزریق چربی صورت چند

      • باسلام
       هزینه تزریق چربی با توجه به میزان چربی و نواحی صورت متفاوت هست اما تقریبا بین ۸ تا ۱۵ ملیون تومن هست
       که میتونین این مبلغ رو با شرایط ویژه اقساط، بدون ضامن و بدون پیش پرداخت با اقساط بلند مدت انجام بدین

  • فاطمه

   قیمت تزریق جربی زیرچشمی و گونه چقدر است

   • چهره شو

    سلام وقت بخیر
    هزینه تزریق چربی با توجه به مقدار تزریق چربی و فرم دلخواه شما متفاوت هست، به همین دلیل هزینه تزریق چربی بین ۱۰ ملیون تومن تا ۱۲ ملیون تومن محاسبه خواهد شد.
    این هزینه از اول اردیبهشت ماه افزایش خواهد داشت، پیشنهاد میکنم با مشاورین ما به صورت رایگان در تماس باشید.

  • قربانی

   سلام
   تزریق چربی کل صورت هزینش چقدر میشه

   • چهره شو

    سلام وقت بخیر
    در حال حاضر در جشنواره هستیم
    برای اطلاع از تخفیفات جشنواره میتونین با شماره های قرار گرفته در سایت تماس بگیرید و به صورت رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشین

  ارسال دیدگاه