مراحل کاشت ریش و سبیل + قبل و بعد و هزینه

چهره مردانه

ریش و سبیل برای بسیاری از آقایان به عنوان یکی از اصلی ترین اجزا چهره به شمار می‌آید و داشتن ریش و سبیل پرپشت را نشانه زیبایی چهره خود می‌دانند. از طرفی، در برخی از افراد، تراکم و میزان رشد ریش و سبیل به اندازه کافی نیست و یا به مرور زمان دچار کم پشتی شده است. کاشت ریش و سبیل به عنوان یک روش تضمینی، همیشگی و بدون درد برای جبران این مشکل در ناحیه ریش و سبیل، بهترین و موثرترین انتخاب برای آقایان می‌باشد.

کاشت ریش و سبیل چیست؟

کاشت محاسن یا ریش و سبیل که با نام‌های مختلفی مانند پیوند ریش یا پیوند سبیل هم از آن یاد می‌شود؛ روشی است که در آن، پزشک متخصص فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت را از بانک مو برداشت کرده و پس از جداسازی فولیکول‌های سالم، آنها را به نواحی مورد نظر در صورت پیوند می‌زند. این عمل به تناسب میزان تراکم درخواستی زیباجو یا وسعت ناحیه کاشت، طی یک جلسه (ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب با تراکم بالا برای کسانیکه به دلیل زخم و آسیب‌های پوستی جدی دچار طاسی شده‌اند، به ۲ یا حتی ۳ جلسه درمانی کاشت ریش نیاز باشد.) انجام می‌شود که نتیجه این عمل داشتن ریش و سبیل پرپشت با قابلیت رشد و امکان اصلاح آن با مدل‌های متنوع دلخواه شما می‌باشد.
کاشت ریش و سبیل به دلیل اینکه موها از بدن خود فرد و از میان فولیکول‌های مقاوم، ضخیم و سالم انتخاب می‌شوند، جزو روش‌های پرطرفدار طبیعی و ماندگار در میان افرادیست که تمایل به داشتن ریش و سبیل پرپشت با تراکم دلخواه هستند، می‌باشد.

کاشت ریش و سبیل چیست؟

چرا باید کاشت ریش و سبیل را انجام دهیم؟

ریش و سبیل در مردان، مانند موی سر می‌تواند دچار ریزش شود. عوامل متعددی نظیر مشکلات ژنتیکی، بیماری‌ها یا حتی حوادثی که باعث آسیب به فولیکول‌های ریش و سبیل شده است، می‌تواند باعث ریزش موها در این ناحیه شود. از طرفی، برخی از آقایان نیز، به طور مادرزادی فاقد ریش و سبیل هستند یا اینکه رشد موهای ریش و سبیل در فرد به اندازه‌ای ضعیف است که ظاهر بسیار کم پشتی دارد یا در برخی قسمت‌ها، ریزش و طاسی رخ داده است. تمام این حالت‌ها، از مهمترین علل تمایل افراد برای کاشت ریش و سبیل و رسیدن به موهایی پرپشت با ظاهری طبیعی است.

روش کاشت ریش و سبیل
روش کاشت ریش و سبیل
روش کاشت ریش و سبیل
روش کاشت ریش و سبیل

کاندید مناسب کاشت ریش

تشخیص اصلی این موضوع که شما کاندید مناسبی برای کاشت محاسن هستید؛ تنها بر عهده پزشک متخصص است و به همین دلیل، توصیه می‌کنیم که اگر تمایل به استفاده از این روش درمانی دارید، فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا پزشک متخصص با بررسی شرایط شما، راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد. به طور کلی، افرادی با شرایط زیر، می‌توانند کاندید مناسب کاشت ریش و سبیل باشند:

 • برخورداری از سلامت عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌های سخت یا مزمن
 • افرادی که ریش و سبیل کم پشتی دارند، نواحی از ریش و سبیل آنها دچار طاسی شده و یا به طور ژنتیک ریش و سبیل ندارند.
 • افرادی که دچار بیماری‌ها و آسیب‌های پوستی نظیر زخم، اسکار، سوختگی، جای بخیه و شکستگی در ناحیه ریش و سبیل شده‌‌اند.
کاندید مناسب کاشت ریش

در مشاوره آنلاین یا حضوری با پزشک متخصص کلینیک، عوارض و محدودیت‌های استفاده از این روش درمانی به طور کامل به شما توضیح داده می‌شود و می‌توانید واقع بینانه تر، از این روش کاشت استفاده کنید.

مراحل کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل از لحاظ استفاده از روش‌های مختلف و مراحل عمل، تقریبا شبیه به کاشت مو است و شامل طراحی خط ریش، بی حس کردن ناحیه بانک مو، برداشت گرافت‌ها، آماده سازی فولیکول‌های برداشت شده و در نهایت، کاشت ریش است.

طراحی خط رویش ریش و سبیل

در این مرحله، بر اساس تراکم مورد نظر شما و همچنین نظر پزشک متخصص برای مدل متناسب با آناتومی چهره، خط رویش طبیعی ریش و سبیل برای شما طراحی می‌شود. انجام این مرحله، به دلیل تعیین میزان گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت با توجه به بانک مو فرد، بسیار ضروری است و برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید با دقت بالایی انجام شود.

انتخاب ناحیه بانک مو و بی حس کردن آن

موهای مورد نیاز برای کاشت ریش و سبیل، با موهایی که برای کاشت مو انتخاب می‌شوند، از لحاظ ضخامت و تعداد تارهای مو در هر فولیکول متفاوت هستند و از این رو، انتخاب ناحیه بانک مو برای این روش، باید با دقت انجام شود و دو شرط زیر برای فولیکول‌های قابل برداشت از آن ناحیه برقرار باشد:

 • ضخامت بالای تارهای مو
 • وجود یک یا دو تار مو در هر فولیکول
مراحل کاشت ریش و سبیل

این دو شرط، سبب می‌شود تا ناحیه پشت سر به عنوان یکی از مناسب ترین نواحی برای انتخاب بانک مو برای کاشت ریش در نظر گرفته شود. ناحیه مورد نظر توسط پزشک متخصص به صورت موضعی و با تزریق دارو بی حس می‌شود. این کار کمک می‌کند تا شما در زمان برداشت فولیکول‌های مو، هیچ دردی را حس نکنید و نیازی هم به بی هوش شدن نداشته باشید.

برداشت گرافت‌های مو

در عمل کاشت ریش و سبیل، فولیکول‌های مو از بانک مو با استفاده از یکی از دو روش FUT یا FIT، با بی حسی موضعی برداشت می‌شوند.

کاشت مو به روش FUT

برداشت فلاپ از پشت سر

در این روش، پزشک متخصص، فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت ریش و سبیل را به صورت نواری از ناحیه بانک مو برداشت و سپس بخیه ظریفی در آن ناحیه می‌زند که به مرور زمان نیز اثری از آن بخیه باقی نخواهد ‌ماند. بر اساس نتایج این روش و نظر پزشکان، می‌توان گفت که بهترین روش کاشت ریش و سبیل، روش FUT است اما با این وجود، ممکن است به دلیل نیاز به بخیه زدن، این روش برای برخی از افراد چندان مورد استقبال نباشد.

روش کاشت FIT

برداشت تکی گرافت ها

روش FIT که به روش بدون جراحی و بخیه نیز شناخته می‌شود؛ پزشک متخصص، فولیکول‌های مو را به صورت تک به تک و با دستگاهی به نام میکروپانچ از ناحیه بانک مو برداشت می‌کند. به دلیل ظرافت بالای این دستگاه، خونریزی در محل برداشت بسیار ناچیز است و نیازی به بخیه زدن ندارد.

شما با تکمیل فرم مشاوره کلینیک، می‌توانید سوالات خود در مورد این دو روش و مناسب بودن هر یک از آنها با توجه به شرایط خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و بهترین روش کاشت ریش مختص خود را انتخاب کنید.

آماده سازی فولیکول‌های برداشت شده

تمام فولیکول‌هایی که از ناحیه بانک مو برداشت می‌شوند، توسط کادر درمان پس از اتمام مرحله برداشت، مورد بررسی قرار می‌گیرند تا صرفا فولیکول‌هایی با ضخامت کافی و تراکم مناسب تار مو انتخاب شوند.

کاشت ریش و سبیل

پس از آماده سازی فولیکول‌ها، ناحیه کاشت ریش و سبیل توسط تزریق مواد بی حسی، به صورت موضعی بی حس می‌شود تا پزشک بتواند کاشت را بدون ایجاد حس درد در شما انجام دهد. مهارت و تجربه پزشک متخصص در این مرحله بسیار حائز اهمیت است و باید خط ریش، تراکم ریش و خواب رویش موها به شکلی کاملا طبیعی ایجاد شوند. در این مرحله، پزشک با استفاده از دستگاه میکروپانچ، سوراخ‌های ظریفی را در پوست ایجاد می‌کند و فولیکول‌های مو را در آنها قرار می‌دهد. زمان مورد نیاز برای این مرحله، بر اساس تراکم فعلی و همچنین تراکم ریش و سبیل مورد نظر شما، متغیر است و توصیه می‌کنیم برای دریافت بهترین نتیجه از کاشت محاسن، در این بخش صبور باشید.

نقاط مناسب برای کاشت ریش و سبیل

یکی از اصلی ترین دلایل کاشت ریش و سبیل، رسیدن به تراکم دلخواه موها در این ناحیه است. در کنار این دلیل، موارد دیگری نظیر پوشاندن جای زخم، اسکار، شکستگی، سوختگی یا سایر آسیب‌های پوست نیز، می‌تواند به عنوان انگیزه‌ای برای تمایل افراد به استفاده از این روش درمانی مطرح شود. از این رو، تمام ناحیه صورت در بخش رویش ریش و سبیل و همچین بخش بالا گردن و زیر چانه و گونه‌ها می‌توانند به عنوان نقاط مناسبی برای کاشت در نظر گرفته شوند. از آنجایی که شرایط ناحیه کاشت برای هر فرد، می‌توانند با دیگران متفاوت باشد؛ توصیه می‌کنیم که برای دریافت مشاوره در این زمینه و صحبت با پزشک متخصص، فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

عوارض کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل به عنوان یک روش درمانی کم تهاجم، ایمن و کم عارضه برای رشد ناقص یا عدم رشد موها در این ناحیه از صورت مردان است. با این وجود، این روش نیز، خالی از عارضه نیست و بهتر است با عوارض آن که عمدتا موقت، طبیعی و محدود به دوره نقاهت هستند، آشنا شوید:

 • خارش، سوزش یا التهاب ناچیز در ناحیه کاشت
 • قرمزی و بی حسی موقت ناحیه کاشت و بخش برداشت گرافت در ناحیه بانک مو
 • ورم و درد گذرا (حساسیت به لمس) در بخش کاشت و ناحیه برداشت در بانک مو
 • خونریزی کم در ناحیه کاشت

تقریبا تمام این عوارض، موقتی هستند و حداکثر چند روز پس از انجام عمل کاشت ریش و سبیل، به طور کلی از بین می‌روند. با این حال، ممکن است که به دلایل مختلفی به خصوص رعایت نکردن دستورالعمل‌های مراقبتی توصیه شده توسط پزشک متخصص، برخی از این عوارض به صورت بلند مدت یا حتی شدیدتر بروز کنند. در این حالت، می‌بایست در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا علت ایجاد این مشکل به دقت بررسی شود.

هزینه کاشت ریش و سبیل در تهران

هزینه کاشت ریش و سبیل در تهران یا سایر شهرهای ایران به موارد مختلفی نظیر مهارت و تجربه پزشک متخصص، هزینه‌های کلینیک کاشت ریش و سبیل، هزینه‌های مورد نیاز برای تهیه داروها و دستورالعمل‌های بعد از عمل، نوع روش کاشت محاسن، دستگاه‌های به کار رفته و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه کاشت ریش و سبیل در کلینیک چهره شو، فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا بر اساس شرایط دلخواه شما و نظر پزشک متخصص، راهنمایی‌های مورد نیاز در این زمینه به شما ارائه و هزینه دقیق این خدمت تخصصی به شما اعلام شود.

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل کاشت ریش و سبیل

پزشک متخصص در جلسه مشاوره آنلاین یا حضوری، توصیه‌هایی را که باید پیش از مراجعه برای عمل و همچنین بعد از کاشت ریش و سبیل انجام دهید، به شما خواهد گفت. توجه داشته باشید که رعایت دستورالعمل‌های ارائه شده، تاثیر بسزایی در رسیدن به نتیجه مطلوب از این عمل زیبایی دارد. جهت مطالعه مطلب ۱۰ مراقبت قبل و بعد از عمل کاشت ریش، اینجا کلیک کنید.

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل کاشت ریش و سبیل

دوره نقاهت عمل کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش، دوران نقاهت چندان زیادی ندارد و پس از گذشت حدود ۱۵ روز، تقریبا تمام عوارض این عمل از بین خواهند رفت. با این وجود، برخی از شرایط مانند سن کاشت ریش، شرایط فیزیکی و سلامتی فرد و همچنین شرایط بانک مو، می‌توانند بر روی نتیجه این عمل تاثیر زیادی داشته باشند. پیشنهاد می‌کنیم که برای دریافت مشاوره در این زمینه و اطمینان خاطر از واقع بینانه ترین نتیجه‌ای که از این عمل بدست می‌آورید؛ فرم مشاوره کلینیک را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

انتخاب کلینیک مناسب برای کاشت ریش در تهران

رسیدن به بهترین نتیجه از عمل کاشت ریش و سبیل، تا حد بسیار زیادی به انتخاب یک کلینیک تخصصی و حرفه‌ای بستگی دارد. برای انتخاب این کلینیک، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

محیط بهداشتی کلینیک

کاشت ریش مانند کاشت مو، عمل بسیار حساسی است و هرگونه آلودگی در مراحل برداشت، آماده سازی فولیکول‌ها و کاشت گرافت‌های برداشت شده، می‌تواند مشکلات متعددی نظیر عفونت ناحیه کاشت و بانک مو و ریزش موهای کاشت شده و مواردی از این قبیل را ایجاد کند. در کلینیک چهره شو، تمام مراحل کاشت ریش و سبیل، در محیط استریل انجام می‌شود و تمامی ابزارهای مورد استفاده در این عمل نیز، با پیشرفته ترین تکنیک‌ها و ابزارهای روز، به طور کامل و دقیق ضد عفونی می‌شوند.

کلینیک مناسببرایکاشت ریش در تهران

صلاحیت، مهارت و تجربه پزشک متخصص

تمام پزشکان متخصص کلینیک چهره شو، مجوزهای مورد نیاز برای اعمال جراحی زیبایی حیطه تخصصی خود را از وزارت بهداشت و درمان اخذ کرده‌اند و صلاحیت کافی برای انجام این عمل‌ها را دارند. در کنار این مورد، پزشکان متخصص برای کاشت ریش و سبیل از مهارت بالایی برخوردارند که به لطف تجربه قابل توجه این متخصصان، رسیدن به نتیجه دلخواه برای زیباجویان را تضمین می‌شود.

مجوزهای مورد نیاز برای کلینیک

علاوه بر پزشکان متخصص شاغل در کلینیک، داشتن مجوزهای مورد نیاز برای فعالیت در زمینه عمل‌های زیبایی مختلف نیز، یکی از شروط اساسی برای یک کلینیک حرفه‌ای و مناسب است. کلینیک چهره شو، در طی سال‌ها فعالیت خود در این حوزه، اخذ مجوز در تمامی بخش‌های مورد نیاز از وزارت بهداشت و درمان و سایر سازمان‌های ذیربط را به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین شروط فعالیت حرفه‌ای خود در نظر داشته و همواره به آن پایبند است.

استفاده از تکنیک‌های به روز و مناسب

روش‌های مورد استفاده در کاشت ریش و سبیل نیز مانند سایر عمل‌های جراحی زیبایی، با گذشت زمان تغییر می‌کند. متاسفانه برخی از کلینیک‌های زیبایی، به دلایل مختلفی از قبیل عدم مهارت کافی پزشک برای استفاده از این روش‌ها یا بکارگیری دستگاه‌های قدیمی، از روش‌های منسوخ یا با بازدهی پایین استفاده می‌کنند که نتیجه‌ای جز هدر رفتن زمان و هزینه زیباجو و حتی ایجاد آسیب به بانک مو یا ناحیه کاشت وی نخواهد داشت. به همین دلیل، بهتر است که استفاده از روش‌های جدید و دستگاه‌های پیشرفته را نیز به عنوان یکی از شروط اساسی برای انتخاب بهترین کلینیک کاشت ریش و سبیل در تهران یا سایر شهرها در نظر بگیرید.

انتخاب یک کلینیک مناسب به همراه پزشک متخصص دارای مهارت و تجربه بالا در زمینه کاشت ریش و سبیل با بهره مندی از دستگاه‌های روز دنیا، نقش بسیار مهمی در موفقیت این عمل و کسب نتیجه دلخواه شما دارد. از طرفی، شرایط شما و رسیدن به درک واقع بینانه از این عمل زیبایی نیز، به همان اندازه حائز اهمیت است. به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم که با تکمیل فرم مشاوره کلینیک، به طور مستقیم با متخصصان ما گفتگو کرده و سوالات خود را بپرسید تا راهنمایی‌های مورد نیازتان را از پزشک کلینیک دریافت کنید.

اگر شرایط انجام عمل کاشت ریش و سبیل را دارید یا متقاضی این عمل هستید؛ به طور حتم سوالات متعددی برای شما ایجاد شده است که پاسخگویی به آنها، می‌تواند به تصمیم گیری بهتر در رابطه با انجام این عمل زیبایی کمک کند. با تکمیل فرم مشاوره، می‌توانید تمام سوالات خود در زمینه انجام این عمل، اینکه کاندید مناسب آن هستید یا خیر؛ هزینه‌ها، عوارض و مواردی از این قبیل را از کارشناسان ما بپرسید و در نهایت، با اطلاعات کافی در این زمینه تصمیم بگیرید.

درخواست وقت مشاوره


  سوالات متداول

  آیا عمل کاشت ریش درد دارد؟

  خیر. هر دو ناحیه بانک مو و کاشت ریش و سبیل در زمان عمل، با تزریق ماده بی حسی به طور موضعی بی حس می‌شوند و شما هیچ دردی را در طول عمل احساس نخواهید کرد.

  عمل کاشت ریش چقدر طول می‌کشد؟

  معمولا عمل کاشت محاسن و سبیل در طی ۱ جلسه انجام می‌شود اما در برخی از مواقع، به دلایلی نظیر زخم و آسیب‌های پوستی جدی، تراکم بالا مورد نظر زیباجو و یا وسیع بودن ناحیه دارای طاسی یا ریزش، ممکن است برای کاشت ریش به ۲ یا ۳ جلسه نیاز داشته باشید.

  آیا ریش کاشته شده قابل اصلاح است؟

  بله. موهای کاشته شده قابلیت رشد طبیعی دارند و پس از طی دوره تعیین شده از سوی پزشک، می‌توانید آنها را بر اساس مدل دلخواه خود، اصلاح کنید.

  نتیجه نهایی عمل کاشت ریش کی مشخص می‌شود؟

  پس از کاشت موها در ناحیه ریش و سبیل، معمولا یک ریزش مقطعی رخ می‌دهد و پس از آن، تمامی موها به روند رشد طبیعی و ماندگار می‌رسند. به همین دلیل، معمولا ۱ سال پس از کاشت، نتیجه نهایی و دائمی آن مشخص می‌شود.

  آیا جای زخم کاشت ریش می‌ماند؟

  در کاشت ریش، از دستگاه‌های بسیار ظریفی برای برداشت فولیکول‌ها و کاشت آنها در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. از این رو، جای زخم خاصی باقی نمی‌ماند. در روش FUT فقط در محل برداشت گرافت‌ها، یک خط بسیار باریک بخیه می‌خورد و ممکن است محو شدن آن، کمی زمان بر باشد.

  آیا سایر نواحی بدن مانند سینه یا ناحیه تناسلی، بانک مو مناسبی برای کاشت ریش و سبیل می‌باشند؟

  در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس مطالعات انجام شده بر روی موهای این نواحی، بخش سینه می‌تواند در مواردی که بانک مو سر فاقد تراکم یا ضخامت کافی است، به عنوان بانک مو انتخاب شود اما ناحیه تناسلی معمولا این قابلیت را ندارد و موهای این ناحیه، فاقد مقاومت، تراکم یا ضخامت کافی برای کاشت ریش و سبیل هستند.

  ارسال دیدگاه